Czy można prowadzić sprawy prawne po pracy? - Prawo

adwokat gdańsk

Jakie są wymagania zawodowe adwokata

Adwokat, tak samo jest wiele innych zawodów, musi spełniać odpowiednie wymagania, żeby zdobyć i wykonywać zawód. Podstawowym wymaganiem, żeby zdobyć zawód adwokata jest, rzecz jasna, ukończenie studiów prawniczych. Ponadto kandydat

Czy można prowadzić sprawy prawne po pracy? - Prawo adwokat gdańsk
na adwokata musi odbyć aplikację adwokacką, czyli inaczej mówiąc musi odbyć praktykę w adwokaturze. Ostatnim krokiem do kariery adwokackiej jest zdanie specjalnego egzaminu na adwokata. Z obowiązku odbycia aplikacji adwokackiej oraz ze zdawania egzaminu są zwolnione osoby posiadające tytuł naukowy profesora lub stopień naukowy doktora habilitowanego w dziedzinie prawa. Warto wiedzieć, że prawo do wykonywania zawodu ma ten, kto został wpisany na listę adwokatów przez okręgową radę adwokacką. Adwokaci mogą wykonywać swój zawód indywidualnie lub w zespołach adwokackich. Po spełnieniu wszystkich koniecznych wymagań zawodowych, adwokat może otworzyć własną kancelarię adwokacką, w której będzie mógł świadczyć usługi prawne należące do zakresu działań zawodu adwokata.


Jaka jest różnica między adwokatem a radcą prawnym

Zawód adwokata jest jednym z wielu zawodów, których przedmiotem zainteresowania jest prawo. Charakterystyką zawodu adwokata jest to, że polega on na świadczeniu różnego rodzaju pomocy prawnej, ze szczególnym uwzględnieniem udzielania porad prawnych oraz występowaniu przed urzędami i sądami. Innym zawodem związanym z prawem jest radca prawny, który posiada bardzo zbliżony zakres działań do adwokata. Zawody adwokata oraz radcy prawnego są ze sobą pokrewne. Jednak podstawową różnicą miedzy tymi dwoma profesjami jest możliwość świadczenia pomocy prawnej w stosunku pracy, którą posiadają radcowie prawni. Natomiast możliwość pełnienia funkcji obrońcy w procesie karnym posiadają adwokaci. Podział na adwokatów oraz radców prawnych jest uznawany za sztuczny, więc z tego powodu bywają wysnuwane koncepcje połączenia tych dwóch zawodów w jednej wspólnej korporacji. Jednak póki co, profesje adwokata oraz radcy prawnego pozostają osobnymi zawodami, dlatego warto być świadomym różnicy między tymi pojęciami.


Funkcje wynikające z zawodu prawnika

Istnieje wiele zawodów prawniczych, które specjalizują się w świadczeniu konkretnych usług z zakresu prawa. W związku z wykonywaniem zawodu prawniczego wiążą się pewne funkcje. Zawody prawnicze istnieją po to, żeby regulować stosunki między jednostkami ludzkimi oraz grupami ludzi. Główną funkcją prawnika jest właśnie regulowanie stosunków międzyludzkich w społeczeństwie. Już od czasów starożytnych były dokonywane regulacje między poszczególnymi jednostkami, czego dowodem jest istnienie prawa rzymskiego. Innymi funkcjami, związanymi z zawodami prawniczymi, są reprezentowanie interesów ludzi i towarzyszenie im przed sądami oraz innymi organizacjami, przygotowywanie oraz weryfikowanie dokumentów prawnych, spełnianie roli mediatorów i i arbitrów. Ponadto funkcją prawnika jest także kształtowanie świadomości prawnej społeczeństwa oraz chronienie prawa człowieka wraz z realizowaniem sprawiedliwości. Zawody prawnicze posiadają więc wiele funkcji, które wynikają ze specyfiki profesji, działającej w obrębie prawa.


Usługi prawne oferowane przez kancelarię adwokacką

Adwokaci świadczą pomoc prawną w szerokim zakresie, która obejmuje udzielanie porad prawnych, sporządzanie opinii prawnych oraz opracowywanie projektów aktów prawnych. Można więc powiedzieć, że praca adwokata polega ogólnie na udzielaniu pomocy prawnej. Poszczególne kancelarie adwokackie mogą posiadać różny zakres oferowanych usług, które jednak można sprowadzić do świadczenia pomocy prawnej. Przykładowymi usługami adwokackimi z zakresu pomocy prawnej są - udzielanie porad z zakresu prawa cywilnego, sporządzanie i opiniowanie umów czy wydawanie opinii prawnych. Ponadto adwokat zajmuje się również reprezentowaniem klienta w sądzie w sprawach cywilnych, karnych lub sprawach o wykroczenia. Kancelaria adwokacka może także oferować przygotowanie pozwów i pism procesowych, wnoszenie zażaleń i apelacji w sprawach cywilnych i karnych oraz dochodzenie należności od dłużników. Zakres świadczonych usług z zakresu pomocy prawnej jest więc bardzo szeroki, dlatego oferty kancelarii adwokackich są obszerne.